Saltanata, diktaya, başkanlığa geçit yok!

0
757

Birleşik Haziran Hareketi, Türkiye’nin tekrar gündemine sokulan ‘başkanlık’ tartışmalarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamanın tam metnini yayınlıyoruz:

Saray’ın bir fraksiyonuna dönüşmüş Devlet Bahçeli’nin çağrısıyla, ‘Başkanlık Sistemi’ adı altında Saltanat-Hilafet tartışması tekrar gündeme sokuldu. Binali Yıldırım, dün Meclis’te yaptığı konuşmayla, Başkanlık için geri sayımı başlattığını açıkladı.

AKP-Saray rejimi, saltanat ilanına hazırlanmaktadır.

Saltanat ilanı, OHAL altında fiilen uygulanan ‘sivil diktanın’ Başkanlık adı altında kurumsallaştırılması demektir.

Saltanat ilanı, İsmail Kahraman’ın ‘laiklik anayasadan çıkartılsın’ sözünün gereğini yapmak, şeriatın doğrudan açık bir biçimde uygulanması demektir.

Saltanat ilanı, kiralık işçiliğin, emeğin kazanımlarına el koymanın, sermayenin yağma ve talanının yoğunlaştırılması demektir.

Saltanat ilanı, emperyalist merkezlerin Ortadoğu’da sürdürdüğü savaşa uygun bir diktatörlüğün inşası demektir.

Saltanat ilanı, Cumhuriyet’in tüm ilerici kazanımlarının tasfiye edilmesi, pek çok yönüyle ortadan kaldırılmış demokrasinin tümüyle sona erdirilmesi demektir.

Haziran dün olduğu gibi bugün de AKP iktidarının ve Sarayın toplumsal kutuplaşmayı arttırmayı amaçlayan, sermaye politikalarıyla uyumlu siyasal islamcı başkanlığına karşıdır.

AKP’nin demokrasi sicili demokratiklikten, eşitlik ve özgürlükten nasibini almamış bir sicildir. AKP’nin demokratik bir anayasa yapması mümkün değildir. AKP ile ne anayasa ne de bir başka konuda “mutabık” olmak hiç mümkün değildir.

Darbecilerle ilgisi olmadığı halde yurttaşların soruşturmaya uğrayarak işsiz kaldığı, memurların açığa alındığı; muhalif sendikaların ve kurumların üzerindeki baskının arttırıldığı; devletin altının üstüne getirildiği koşullarda, ülkeyi olağan hale döndürmek adına ilan edilen OHAL sürerken başkanlığı gündeme getirmek fırsatçılıktır, siyasi karaborsacılıktır.

İzin vermeyeceğiz!

Paranın, gücün, kibirin ve dinci gericiliğin saltanatına, şeriat odaklı başkanlık girişimlerine karşı omuz omuza duracağız!

Eşitliğin, özgürlüğün, kardeşliğin, barışın ve emeğin Türkiyesi’ni mutlaka kuracağız!

Birleşik HAZİRAN Hareketi

CEVAP VER