Emek ve Demokrasi Güçleri, “Tek adam diktatörlüğüne geçit vermeyeceğiz” şiarıyla basın açıklaması düzenledi.

Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde gerçekleşen toplantıya siyasi parti, dernek ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri katıldı. Kurumlar adına hazırlanan basın metnini okuyan Demet Koca, Türkiye’nin tek adam diktatörlüğünün saldırısı altında olduğunu kaydetti.

7 Haziran seçimlerinin ardından Saray’ın halklara savaş açtığını söyleyen Koca, bu saldırılara karşı milyonların “teslim olmayacağız” dediğini kaydetti. Tüm ilerici, emekçi, devrimci, yurtsever, sosyalist ve iyi yürekli insanlarına çağrı yaptıklarını söyleyen Koca, “Gün faşizme, sömürü ve zulme karşı birlikte mücadele etme günüdür. Başkanlığa ve diktatörlüğe karşı direnme günüdür” dedi.

’20 KASIM’DA KARTAL MEYDANI’NA’

Koca, emek ve demokrasi güçleri, sendika, demokratik kitle örgütleri olarak 20 Kasım Pazar günü saat 14.00’de Kartal Meydanı’nda “Teslim olmayacağız” şiarıyla miting düzenleyeceklerini duyurdu. Koca, şöyle devam etti: “Demokratik siyaset engellemez. Özgür basın susturulamaz. OHAL kaldırılsın, KHK’ler durdurulsun. Tek adam diktatörlüğüne geçit vermeyeceğiz. Başkanlığa hayır. Teslim olmayacağız. Mutlaka ama mutlaka biz kazanacağız.”

‘TÜM KUVVETLERİMİZLE KARTAL’DAYIZ’

HDP İl Eşbaşkanı Aysel Güzel, kadınlar cephesinden çağrı yaptı. Tek adam diktatörlüğünün en büyük saldırısının kadın ve çocuklara yönelik olduğunu kaydeden Güzel, kadın özgürlük mücadelesi yürüten tüm kadın örgütlerine mitinge katılım çağrısı yaptı. HDP İl Eşbaşkanı Erbaş, örgütlü oldukları tüm ilçe örgütlerinin bugünden itibaren mitingin çalışmalarına başlayacağını ve 20 Kasım mitingine tüm kuvvetleriyle katılacaklarını ifade etti. Erbaş, duyarlı olan tüm kamuoyuna direniş çağrısı yaptı.

SKM İl Sözcüsü Pınar Türk de AKP’nin faşizan, kadın düşmanı, cinsiyetçi ve iki yüzlü politikalarına karşı tüm gençleri özellikle kadın ve LGBTİ’leri “Teslim olmadık, olmayacağız” demek için mitinge çağırdı.

ESP MYK Üyesi Sedat Şenoğlu, merhametsiz ve insanlık düşmanı bir faşist rejimle karşı karşıya olduklarını söyledi. İhtiyaç olanın emekçi ve halkların birada olarak, dayanışma içinde direnmek olduğunu kaydeden Şenoğlu, 20 Kasım mitinginin tam ihtiyaç olan şey olduğunu vurguladı. Umudun ezilen, emekçi halklarının yanında olduğun ifade eden Şenoğlu, “Bunu bütün gücümüzle halklara yayacağız” diye konuştu.

‘BİZLERLE BİRLİKTE OLUN UMUDUMUZU BÜYÜTELİM’

Birleşik Haziran Hareketi adına söz alan Canan Kaftancıoğlu, örgütlü örgütsüz herkese seslendi ve “20 Kasım Pazar günü bizlerle birlikte olun, umudumuzu büyütelim” dedi

EMEP Partisi Güven Gerçek, AKP’nin saldırılarını hatırlattı. Bu ülkenin halklarının birlikte hareket etmekten başka çaresi olmadığının altını çizen Gerçek, yüreği demokrasi, özgürlük, barış ve kardeşlik için atan herkesi mitinge çağırdı.

‘BU BİRLİKTELİĞİ ÇOĞALTMALIYIZ’

SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya da, faşizme karşı birlikte duruş ve birliği çoğaltmak gerektiğinin son derece önemli olduğunu vurguladı. Bu birlikteliğin yetmeyeceğini de hatırlatan Kaya, “Bu birlikteliği çoğaltmalıyız” dedi. Mitinge katılımın önemini vurguladı.

Kaldıraç Derğisi adına söz alan Hakan Dilmeç ise 7 Haziran sonrası Türkiye’de bir umudun uyandığını ifade etti. Umuda yönelik bir saldırı olduğunu söyleyen Dilmeç, “Buna karşı birlikte direnecek ve birlikte kazanacağız” dedi.

EHP İl Başkanı Özge Akman, AKP/Saray iktidarına karşı bir arada olmak gerektiğinin önemini vurguladı. Demokrasi güçleri ile bir arada mücadele etmek gerektiği ifade eden Akman, kamuoyuna katılım çağrısı yaptı. (ETHA)

CEVAP VER