Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Maden köyündeki bakır madeninde dün akşam saat 20:30 civarında meydana gelen göçük nedeniyle 16 madenci toprak altında kalırken 4 işçinin cansız bedeninin çıkarıldığı, 1 işçinin yaralı kurtarıldığı öğrenildi. 11 işçiden henüz bir haber alınabilmiş değil…

Siirt Şirvan’ın Maden köyünde bulunan Ciner Grubu’na ait Park Elektrik ve Madencilik şirketinin bakır madeninde dün akşam saat 20:30’da me göçük nedeniyle toprak altında kalan işçileri kurtarma çalışmaları sürdürülüyor. Dün gece 00:30 sıralarında 4 işçinin cesedinin çıkarıldığı, 1 işçinin ise yaralı olarak kurtarıldığı bilgisine ulaşıldı.

Göçükten cansız bedeni çıkarılan 4 işçiden ismine ulaşılabilen işçi: Murat Ant.

Sebep hep aynı!

Haber alınamayan işçilerin isimleri ise şöyle: Halil Başer, Baki Aydın, Reşit Can, İbrahim Kılıç, Şefik Tuncer, Kerem Arat, Sedat Bulut, Ali Sönmezsay, Savaş Kızılkan, İsmail Tekin, Yavuz Yıldız, Mahmut Bodumak, Nusret Bırazalma.

Meydana gelen göçüğün, açık ocakta kâr hırsı yüzünden kademeli ilerleme yapılmaması nedeniyle gerçekleştiği söyleniyor.

Siirt merkez ve Şirvan ilçesinden çok sayıda ambulans ve arama kurtarma ekibi bölgeye ulaştı. Bölgede süren yağışlı havan ve toprak kaymaları, arama kurtarma çalışmalarını daha da zorlaştırıyor.

Ölen madenciler de taşeron işçiler!

Madende çalışan M.A. isimli bir işçiden alınan bilgiye göre; Göçüğün meydana geldiği bakır madeni, açık bir ocak. Madende ana şirkette yaklaşık 400, onun yanı sıra 4 taşeron şirkette de yaklaşık 600 işçi çıkarım yapıyor ve çalışmalar 3 vardiya halinde sürdürülüyor. Bu akşam saat 20.30’da yaşanan iş cinayetinde hayatını kaybeden madenciler de, taşeron şirketlerden birinin işçileri. Madende, ocağın yakınında bulunan köylerden gelen işçiler çalıştırılıyor.

Kaza geliyorum demiş!

25 Temmuz 2016 tarihinde de yine aynı ocakta heyelan meydana gelmiş ve can kaybı yaşanmamıştı. Olayda 6 kamyon ile 2 iş makinesi göçük altında kalmıştı.

CEVAP VER