Castro’dan ABD’ye: IŞİD’i, Mossad ile siz yarattınız

0
829

Küba devriminin efsanevi, Latin Amerika halklarının micadeleci lideri, gerillalarının komutanı 90 yaşında ölümsüzleşen Fidel Castro, ABD ve Batıya yönelik eleştirilerini son nefesine kadar sürdürdü.

2014 senesinde Küba devlet sitesinde yazdığı bir makalesinde, dünyanın içinde bulunduğu koşulları değerlendiren efsane lider Castro, IŞİD’in ABD’nin ve ABD’nin koşulsuz desteklediği İsrail’in istihbarat örgütü Mossad ile beraber yaratıldığını söylemişti. NATO’yu da  açıklamalarından dolayı Nazilere benzeten Castro’nun eleştirilerinden, ABD senatörü Mc Cain ve tüm batı camiası da payını almıştı.

Batıyı iki yüzlülükle suçlayan Castro, Çin ve Rusya gibi iki büyük dünya ülkesinin ABD merkezli emperyalist birliklerden dışlandığını ve Ukrayna krizi nedeniyle Moskova üzerinde baskı yapan batının ikiyüzlü ve saldırgan olduğunun altını çizen Castro,son dönemde artan emperyalist saldırganlığa da dikkat çekmiş, hükümetlerin yapması gerekenin çatışmaları fitillemek değil, “daha çok hastane ve okul yapıp, daha çok yiyecek üreterek ihtiyacı olan milyarlarca insana ulaştırmak” olduğunu ifade etmişti.

İsrail’in daimi müttefiki olarak isimlendirdiği ABD’li Cumhuriyetçi senatör John McCain’in Ortadoğu politikasını çok sert bir dille eleştirerek, NATO’ya ilişkin ise şunları yazmıştı: “Çok sayıda insan bazı Avrupalı NATO sözcülerinin adeta bir Nazi edasıyla yaptıkları açıklamaları duyduklarında şaşkına dönüyor. Adolf Hitler’in açgözlülük üzerine kurulu imparatorluğunun çöküşü, NATO’nun saldırgan burjuva hükümetlerinin gösterdiği, Avrupa ve tüm dünyayı kahkahaya boğan, sözde cesaretlerinden daha az şaşalı değildi.”

Castro BM’nin ise günümüzde “kocaman bir aldatmaca ve yanılma” olarak algılandığını, ABD ve Avrupa ülkelerinin politikasının yakın bir zamanda çöküş ile sonuçlanacağını sözlerine ekledi. AFP ve Reuters tarafından Castro’nun; özellikle Mossad’ın IŞİD’in arkasında olduğuna ilişkin açıklamalarına dikkat çekilirken, Batı ve ABD’yi savaş çığırtkanlığı yapmakla itham eden Castro’nun “batının ikiyüzlü politikasının artık emperyalist politikanın sembolü haline geldiği” ifadelerinin de altı çizildi.

Faşizmin iğrenç formu

Castro, 2014 senesinde çıkan makalesinde İsrail’in Gazze’ye saldırılarını değerlendirmiş ve saldırıları “faşizmin iğrenç formu” olarak isimlendirmişti. Ardından, “Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ü terk et” başlıklı İsrail’e karşı imzaya açılan Uluslararası Manifesto’yu imzalamıştı. Manifestonun imzacıları arasında birçok ünlü isim yer alırken, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Arjantinli aktris ve Nobel ödüllü Adolfo Perez Esquivel, Amerikalı yazar Alice Walker ve Kübalı dansçı Alicia Alonso isimleri dikkat çekmişti. Komünist Küba İsrail ile diplomatik ilişkilerini 1973 yılında yaşanan Yom Kippur savaşından sonra durdurmuştu. Küba devrimi lideri birçok kişinin NATO’nun Avrupa sözcülerinin Nazi subaylarının ifadeleri gibi düşüncelerini ifade eden açıklamalarını duyunca şaşırdığını vurgulamıştı makalesinde. O bununla beraber Adolf Hitler’in açgözlülüğün temelindeki imparatorluğun tarihteki utandırıcı bir sayfa haline geldiğini, şu anki NATO’nun saldırgan ve burjuva hükümetlerinin genişlemesinin de onları dünya çapında maskara haline getirdiğinin altını çizmişti. (Özgür Gündem arşivinden alıntı)

 

CEVAP VER