Tayyip için 78 milyon dolara ultra-lüks uçak alındı!

0
11510

Tayyip Erdoğan ve hükümet vatandaştan dolar bozdurup fedakarlık yapmasını isterken, krizdeki Türk Hava Yolları, Tunus’un devrik diktatörü Bin Ali’nin Airbus A340 VIP uçağını 78 milyon dolara satın aldı. Tunusair’in sözcüsü Amal Burgiba uçağın Türk Hava Yolları’na satışını doğrularken satış için bir tarih vermedi.

ucak1AFP’nin haberine göre, Bin Ali için 2009 yılında 250 milyon Euro’ya satın alınan ve içi Luois Vitton tarafından özel olarak döşenen toplantı salonlarına, yatak odasına sahip lüks uçak Tunus’taki ayaklanmadan sonra 2010 yılından beri Fransa’nın Bordo Havaalanı’nda bekliyordu. Tunus Devlet Başkanı Bin Ali, 23 yıl süren diktatörlüğünü 2010 yılında Muhammed Bouazizi’nin kendisini yakmasıyla patlayan ayaklanmada kaybetmiş, Suudi Arabistan’a sığınmıştı. Bin Ali, uçağı kullanmaya fırsat bulamamıştı.

Batılı kaynaklar uçağın Tayyip Erdoğan için satın alındığını ileri sürüyor, ancak THY’den bu konuda bir açıklama yapılmadı. Ne var ki, iddiayı doğrulayan bazı olgular var; THY’nin yeni uçağa ihtiyacı olmadığı gibi, yolcusuzluktan dolayı mevcut uçaklarını paketleyip hangarlara dolduruyor. Ultra-lüks uçağın Tayyip’in kullanımına sunulmak için alınması dışında bir ihtimal akla gelmiyor.

CEVAP VER