Yurt değil facia yuvaları: ‘Süleymancılar’ın yurdunda çalıştırılan çocuğun kolu kopmuş

0
1227

Adana’da 11’i çocuk 12 kişinin can verdiği yangın faciasıyla gündeme gelen Süleymancılar Cemaati’nin Kütahya’daki erkek yurdunda çalıştırılan 12 yaşındaki çocuğun kıyma makinesine kaptırdığı kolunun dirsekten koptuğu ortaya çıktı.

Adana’nın Aladağ ilçesindeki kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 10’lu yaşlarında 10 çocuk, yurt müdürünün altı yaşındaki kızı ve 18 yaşındaki bir eğitmen hayatını kaybetmesi sonrası gözler, yurdun sahibi Süleymancılar Cemaati’ne çevrilmişti.

Ülke çapında çok sayıda yurdu bulunan cemaatin, Adana’daki diğer yurtlarının da güvenli olmadığı belirlenmişti. Öyle ki yangının meydan geldiği yurtta, 10’lu yaşlardaki çocukların mutfakta çalıştırıldığı da çocukların ifadelerinden anlaşılmıştı.

12 yaşındaki çocuk mutfakta

Cemaatin Kütahya’daki Özel İkizhöyük Orta Öğretim Erkek Öğrenci Yurdu’nun mutfağında çalıştırılan 12 yaşındaki çocuğun kıyma makinesine kaptırdığı kolunun dirsekten koptuğu ortaya çıktı.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre olay geçen yıl 22 Ağustos’ta meydana geldi.

Yurtta kalan 15 yaşındaki ağabeyi Serkan Ekşi’yi ziyaret eden 12 yaşındaki Nurettin Ekşi, ağabeyiyle çarşıya gitmek için yurt müdürü Mehmet Kalkan’dan izin almak istedi. Kalkan da, yurtta yapılacak işlerin olduğunu belirterek önce bunları yapmalarını söyledi, ardından ikiliyi mutfağa gönderdi.

İki kardeşten Serkan Ekşi, aşçı Bünyamin Dağ’ın yönlendirmesiyle bulaşıkları yıkadı, 12 yaşındaki kardeşi Nurettin Ekşi de etleri kıyma makinesine koymaya başladı. Ancak Ekşi’nin kıyma makinesine kaptığı kolu, dirseğinden koptu.

Yalan ifadeye zorlamışlar

Nurettin Ekşi, ifadesinde, aşçı Dağ’ın kendisine ‘Kıyma makinesini merak edip kimsenin görmediği bir anda elimi içinde soktum’, şeklinde ifade ver. Yoksa ambulansı çağırmam” dediğini iddia etti.

Ağabey Serkan Ekşi de şunları anlattı: “Ben de korktum ve istedikleri şekilde ifade verdim. Müdür ve aşçı ‘İstediğimiz gibi ifade verirsen kardeşinin tedavisiyle ilgileniriz. Aksi halde yardımda bulunmayız. Bize bir şey olmaz’ dediler”

Ekşi, üç aydır bulunduğu yurtta 250 lira karşılığında mutfakta çalıştırıldığını, ziyarete gelen kardeşinin de zaman zaman burada çalıştırıldığını savundu.

‘Yaralama’dan dava

Bu olayın ardından yurt müdürü Mehmet Kalkan ile Bünyamin Dağ hakkında ‘taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma’ suçundan Kütahya 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

Davanın 1 Nisan 2016’daki ilk duruşmasında ifade veren aşçı Bünyamin Dağ, ‘tembihlediği halde’ Nurettin Ekşi’nin elini makineye soktuğunu iddia etti. Dağ, Nurettin Ekşi’nin üç aydır çalıştırıldığını belirterek “Daha sonra kadroya geçecekti diye konuştu.

Yurt müdürü Mehmet Kalkan da yurtta çocuk çalıştırılmadığını öne sürdü.

Dava dosyasına, Kalkan ve Dağ’ın iki kardeşi yalan beyanda bulunmaya zorlayan telkinlerinin konuşma dökümleri de girdi.

‘Arayıp sormadılar’

Yurt yöneticileri hakkında tazminat davası da açan ailenin avukatı Suat Özcan, dilekçesinde, çocukların ailesinin yoksul olduğunu belirterek, “Nurettin’in bakım ve tedavisi zorluk içinde geçmiştir. 12 yaşında bir çocuğun kolunun kopmasına neden olmalarına rağmen bir kere olsun arayıp sormamışlardır” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER