Avrupa Parlamentosu, demokrasi, insan hakları, tutuklu gazeteciler, idam gibi konuları masaya yatırdı. Hemen ardından Türkiye ile ilişkileri askıya aldığını açıkladı. İlk yüksek sesle kınamayı her zaman olduğu gibi Tayyip Erdoğan yaptı. “Siz kimsiniz, kusura bakmayın. Gücümüzü test etmeye kalkışmayın” vs. gibi klasik söylemlerinin ardından işi Avrupa Birliği’ne küsme, Gümrük Birliği’nden çıkma blöflerine kadar götürdü. Hatta AB’yi Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üye olmakla tehdit etti.

ŞANGHAY CİVARINDA KARATE HAREKETLERİ!

Ancak uzmanlara göre bu mümkün değil. Zira Türkiye toplam ihracatının yüzde 48.5’ini AB’ye yapıyor. Tüm bu ihracat rakamında Şanghay İşbirliği Örgütü’nün payı ise sadece yüzde 3… Tayyip Erdoğan, AB’ye Gümrük Birliği’den de çıkma tehdidi savuradursun, geçen kasım ayında ithalat ve ihracat yapılacak ülkelerle ilgili ilave gümrük vergisi oranlarının bulunduğu listeyi imzaladı. Türkiye, halen Gümrük Birliği üyesi olduğu için AB muktesebatına uymak zorunda.

RESMİ DİLİ YOK, ORDUSU YOK

Liste şimdiye kadar ithalat ve ihracat yapılan ülkelerle yeni oran anlaşmaları, satılacak alınacak yeni ürünler, kalemler vs ile güncellenmiş. Ancak listeye ilk kez kasım ayında giren bir ülke ismi var ki haritada zor bulunur. Ülkenin adı Morityus (Mauritius)… Hint Okyanusu’nda bulunan 2 bin kilometrekareye sahip küçük bir ada devleti. Vikipedi’ye göre resmi dili bile yok. Halen parlamentoda “İngilizce mi olsun, Fransızca mı” diye tartışılıyor. Nüfusu resmi rakamlara göre 1 milyon 237 bin kişi. En yakın ülke Madagaskar’a 870 kilometre uzaklıkta. Ordusu yok, sadece kıyı şeridi küçük bir birlikle korunuyor. 1968’de bağımsızlığını ilan etmiş, 1992’de Cumhuriyet…

VERGİ KAÇAKÇILIĞI MI, KARA PARA CENNETİ Mİ

Ülkenin en önemli geçim kaynağı turizm. Tekstil ürünleri ve şeker üretebiliyor. Adada şeker fiyatları oldukça düşük, Vikipedi’ye göre bunun nedeni sürekli doğal felaketlere maruz kalınması. İngiltere ve Fransa dışında ciddi ihracat yaptığı bir ülke yok. Tabii bugüne kadar. Türkiye, bu Afrika kıtasında Hint Okyanusu’nun ortasında bulunan küçücük adacıktan ne alacak ya da ne satacak? İki ayrı uzmana göre hiçbir şey! İddiaya göre iktidar, bu ada üzerinden yandaş işadamlarına kıyak çekecek! Yandaşlar, başka bir ülke üzerinden bu adaya ihracat yapmış gibi görünüp, vergi kaçıracak. Diğer bir iddia ise daha vahim. Hükümete yakın birilerinin Morityus yönetiminden ciddi ilişkileri “satın aldığı” ve kara para cenneti olarak kullanacakları yönünde.

REMZİ GÜR DE GÖMLEK SATACAK MI?

Tüm bu ilginç gelişmeler, akla Tayyip Erdoğan’ın “güven mektubu” sayesinde bu yılın haziran ayında Güney Afrika Fahri Konsolosu tabelasını Aslanlı Köşk’e takan Remzi Gür’ü getiriyor. Afrikalılarla arası iyi olan Gür’ün bu ülkeye gömlek-kravat ihraç edip etmeyeceğini de önümüzdeki günlerde göreceğiz.

  • HİCRAN AYGÜN

CEVAP VER