Ahmet Şık’ı tutuklatanlar da Türkiye’den kaçacak!

0
1872
Türkiye’nin cesareti ve dik duruşuyla tanıdığı gazeteci Ahmet Şık, Fethullahçıların ardından Tayyipçiler tarafından da tutuklandı. “FETÖ, PKK, DHKP-C propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanan Ahmet Şık’ın tutuklanma gerekçesi herkesi acı acı gülümsetti. “FETÖ propagandası” yaptığı iddia edilen Ahmet Şık, daha önce Fethullahçıların komplosu sonucunda hapishaneye gönderilmişti!..
“Gazeteciliği böyle soruşturamazsınız” diyerek ifade vermeyi reddeden Ahmet Şık hapishane kararı karşısında da, “Enseyi karartmayın, bunu yapanlara kalmayacak!” dedi. Böylelikle ikinci onur madalyasını göğsüne takarak hapishaneye yollandı…
Öte yandan, RED’in de mensubu olduğu Birleşik Haziran Hareketi, gözaltındaki gazetecilerle ilgili bir açıklama yaparak, iktidarın bu diktatörlük uygulamalarını ve keyfi tutuklamalarını teşhir etti; Ahmet Şık ve gözaltındaki diğer gazetecilerle dayanışma içinde olduğunu duyurdu.
HAZİRAN’ın açıklamasını aynen aktarıyoruz:
ÖZGÜR BASIN SUSTURULAMAZ!
HABER ALMA HAKKI ENGELLENEMEZ!
AKP yönetemiyor. Yasaklamaların ve şiddetin dozu günden güne artıyor.
Basın açıklamasıyla sesini duyurmak isteyenler, sosyal medya üzerinden eleştiri yapanlar zor yoluyla engelleniyor, gözaltına alınıyor, tutuklanıyor.
En ufak bir itiraza, yanlışlarını, işledikleri suçları teşhir eden tek bir sese bile tahammülleri yok.
Hiç kimse güvende değil.
Sistemin tekerine çomak sokan herkes düşman ilan ediliyor.
Daha bir kaç gün önce Tunca Öğreten, Derya Okatan, Ömer Çelik, Metin Yoksu, Mahir Kanaat ve Eray Sargın düzmece gerekçelerle gözaltına alınmıştı.
Ahmet Şık’ın attığı bir tivit gerekçe gösterilerek gözaltına alınmasıyla birlikte gazetecilere yönelik operasyon zincirine bir yenisi daha eklenmiş oldu.
Ahmet Şık’ın kim olduğunu biliyoruz. Aslı Erdoğan’ın ve Necmiye Alpay’ın tahliye edildiği gün gözaltına alınmasının ne anlama geldiğini de biliyoruz.
Gerçekler inatçıdır, devrimcidir.
Birleşik Haziran Hareketi olarak dün olduğu gibi bugün de majestelerinin sanatçısı, gazetecisi olmayı reddden onurlu gazetecilerin, yazar ve aydınların yanında olacağız.
Susmayacağız! Biat etmeyeceğiz!
Bu memleketin ‘şehitlik’ güzellemesi üzerinden ürkütücü bir mezarlık haline getirilmesine, korkunun, yılgınlığın hakim olduğu bir hapishaneye dönüştürülmesine izin vermeyeceğiz!
Birleşik HAZİRAN Hareketi

CEVAP VER