Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a suikast, İstanbul Beşiktaş, İzmir patlaması ve son olarak Reina’daki katliam, hükümetin cemaatle “mücadelesini” bir süre erteledi! Ancak hükümet yarım kalan işini tamamlamak için kolları sıvadı. Önceki gün yine bazı illerde “Fetö”cü oldukları iddiasıyla onlarca polis görevden alındı. Şimdiye kadar görevden alınan polislerin yerlerine ise 4 ila 6 ay “eğitim” aldıktan sonra polis kimliği taşımaya başlayan bazı gençler işe başladı.

LİSTEDE 10 BİN POLİS

Ancak görevden alınacaklar listesi bu kadarla sınırlı değil. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün elinde tam 10 bin kişinin isminin bulunduğu liste olduğu öğrenildi. Yılbaşından önce harekete geçmeyi planlayan ancak “terör tehditleri” nedeniyle görevden almaları erteleyen iktidar, önümüzdeki birkaç ay içerisinde Emniyet’teki “temizliği” tamamlamayı planlıyor. Eleman yetersizliği ve tecrübesizliğinden yakınan kıdemli polislerin çalışma şartları ise daha da ağırlaşıyor. Haftalık ve yıllık izinleri kaldırılan, çalışma saatleri uzayan ve uzmanlık alanları olmayan görevlere verilen kıdemli polisler bu kez de ellerine geçen hafta tutuşturulan birer evrakla neye uğradığını şaşırdı.

KIDEMLİ POLİSE KAPI NÖBETİ

Emniyet Genel Müdürlüğü imzalı evraklarda kıdemli polislerin tayinlerinin “hassas şubelere” çıktığı yazılıydı. Bu nedenle polislerin birinci ve ikinci derecede akrabalarının ev ve iş adresleri tahkikat yapılmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından talep edildi. Akrabaların, muhtarlar ve işyeri sahipleri kanalıyla denetleneceği öğrenildi. Büyükelçilikler, valilik, kaymakamlık, adliye binaları gibi “hassas” yerlere tayini çıkanlar arasında emekliliğine 10 ay kalmış polisler bile var. Emniyet olası bir saldırıda kıdemli polislerin tecrübesinden faydalanmak istiyor. Çoğu aktif görevden el ayak çekmiş ve emekliliği yaklaşmış polisleri ise bundan sonra kapı nöbetleri bekliyor…

CEVAP VER