AKP iktidarının borazanlığını üstelenen TRT, üstlendiği misyonun yanında, inanılmaz harcamalarla da dudak uçuklatıyor.  Bünyesinde 7 bini aşkın çalışanı olduğu halde, dış yapımlara harcanan paralarla cebimizden çaldıkları ile kendilerini zengin etmeye devam ediyorlar.

Sayıştay, TRT’nin 2015 yılında 146.9 milyon lira zarar ettiğini belirledi. Raporda, “63 milyon TL gelir fazlası olarak tahmin edilen dönem, yüzde 333.2 negatif yönde saparak, yaklaşık 147 milyon TL gelir eksiği ile kapanmıştır” denildi.

Rapora göre TRT’de 7 bin 473 personel bulunuyor. 2015 yılı içerisinde kadro karşılığı sözleşmeli personel kadrosuna 170 kişi de açıktan alındı. Aynı dönemde 104 kişi naklen tayin, 1 kişi göreve iade, 1 kişi de sözleşmeli personel statüsünden kadro karşılığı sözleşmeli statüye geçiş olmak üzere toplam 276 personel girişi gerçekleşti.

TRT 2015’te, “Elektrik enerjisi hasılat payı” adı altında vatandaşın elektrik faturasından 843 milyon TL ve bandrollerden 679 milyon olmak üzere diğer gelir kalemleri ile birlikte toplam 1.7 milyar TL gelir elde etti. Bütçesinden 581 milyon TL’si personel giderleri, 1.1 milyar TL’si de dışarıdan yaptırılan yapımlar, ünlü isimler denilerek bir yığın yorumcunun çıkarıldığı spor programları, haberler olmak üzere toplam 1.9 milyar TL harcadı. Yaklaşık 7 bin 500 personeli olan TRT’nin kendi insan gücünü kullanmak yerine dışarıdan programlara para aktarması dikkat çekti. İşte dışarıya akıtılan paralar (milyon tl)

Dizilere: 245.9

Eğitim ve kültür programlarına: 90

Çocuk ve gençlik programlarına: 18.6

Haber programlarına: 43.6

Belgesellere: 36.6

Müzik-eğlenceye: 9.1

Müzik programlarına: 11.5

Spor programlarına: 11.7

Ortak yapımlara: 22.7

Sayıştay, TRT’nin parasının dış yapımlara harcandığını belirledi. Sayıştay’dan yapılan açıklamada, “TV programlarının yayın maliyetini oluşturan unsurlar esas alınarak değerlendirme yapıldığında; kamu kaynağı kullanarak genellikle dışarıdan program temin edip yayınlayan bir kuruluş görünümü sergileyen TRT’nin, mümkün olduğu oranda kendi birimlerinin işgücüyle ve maliyetlerine katlanılabilecek şekilde izlenebilir programlar üretip yayınlayan bir kamu yayın kurumu haline dönüştürülmesine yönelik çalışmaların sürdürülmesi gerekir” denildi.

Yani hiç kara geçmeyen, bu kadar zarar eden bir kurum, Osmanlıcılık oynayarak cebimizden çalmaya devam ediyor.

CEVAP VER