Muhalif çıkışlarıyla sık sık gündeme gelen Barbaros Şansal’ın, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan 3 yıla kadar hapsi istendi. İktidarı eleştiren sözleri nedeniyle sık sık tehdit alan, son olarak Kıbrıs’tan sınırdışı edilerek havaalanında lince uğrayan ve ardından tutuklanan Şansal için alenen suç icat edildi.
      Barbaros Şansal, 2010’da verdiği bir röportajda, bugünleri öngörerek Türkiye’nin halini ve geleceğini şöyle tarif etmişti:
    “Şu an Türkiye’de kefen bezi yok biliyor musunuz?! Polyesterlerle gömüleceksiniz. Çürüyemeyeceksiniz bile. Pamuğu da imha ettiler. Cumhurbaşkanımız Hindistan’a gitti, pamuk için. Hayvancılık bitti, yün bitti. Cumhurbaşkanlığının bayrağı al sancaktır. İpekten atlastan olmalıdır. Polyesterden yaptılar. Bugün yatan bir hastanın kıçına 30 yıllık don veremediği için bu ülke açılan yarayı 9 bin liraya tedavi ediyor. Köklüler sizi ahirete götürürler ama o paraların üzerine koydukları parti binalarının ve üniversitelerin ve havraların önüne yaptıkları o büyük kapılar Cennetin kapıları değildir. Cehennemin kapısıdır, üzerinize kapanır…”

CEVAP VER