Yeniçağ gazetesinde yazan Ahmet Takan Ankara ve İstanbul’un “iki büyük rüşvetçi belediye başkanı”nın MİT’e çekildiğini ve yurtdışına kaçırdıkları paraların bir bölümünü Türkiye’ye getirerek bozdurmalarının istendiğini yazdı. Bu yazıya iktidar yandaşlarından tek bir yanıt, tepki, açıklama gelmedi.

Takan’ın iddiasına göre, bu iki belediye başkanına (Biz onlara Rüşvet ile Zimmet isimlerini taktık) ait 1 milyar doların üzerinde para Türkiye’ye getirilerek bozduruldu ve döviz kurundaki hızlı yükseliş böylelikle frenlendi. Yazıda, İstanbul’daki belediye başkanı ‘Zimmet’in ‘S…’ ile başlayan ve ‘FETÖ’ ile ilişkilendirilen bir şirket soruşturması kullanılarak “ikna edildiği”, Ankara’daki belediye başkanı ‘Rüşvet Reis’in ise MİT karargahında bir “rica konuşması” sonucunda oğluna 650 bin doları getirttikten sonra serbest bırakıldığı öne sürülüyor.

Peki, kim bu belediye başkanları? Rüşvetle, avantayla, yolsuzlukla yaptıkları bu serveti sorgulamak, tamamına el koymak yerine, niye gizli kapaklı bir biçimde para bozduruluyor? Bu belediye başkanlarının kimliği iktidarı zora sokacağı için mi açıklanmıyor?

İşte Ahmet Takan’ın yazısından ilgili bölüm:

***

Sizlerin dikkatini çekti mi?.. Bilemem. Takvim yaprakları 26 Ocak Perşembe gününü gösterdiğinde ülkemizin rutin gündeminde malum meselelerin yanı sıra döviz kurunda hızlı yükseliş de vardı. Rutin gelişmeler(!) içinde savrulur giderken, ajanslardan yine rutin bir haber düşmüştü gündeme;

“Türkiye genelinde FETÖ yapılanmasına karşı gözaltılar devam ediyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında haklarında yakalama kararı olan 17 kişi Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suç ve Suç Gelirleriyle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı” diye. Baktık geçtik habere. Unuttuk. Güya gazeteciyiz, sonu ne oldu diye araştırmadık bile. Hikayenin gerisini Maliye Bakanlığı’nda çalışan üst düzey bürokratın anlattıklarından özetleyerek ve isim vermeden aktarayım:

O gün, bu operasyonlar yapılırken, Ankara’da bir belediye başkanı ve oğluna da operasyon yapılıyor. O Belediye Başkanı ve oğlu, ifadelerinin alınacağı gerekçesiyle Emniyet’e değil de Yenimahalle‘ye (MİT kampusu-aht-) davet ediliyor. Belediye Başkanı Yenimahalle’ye geliyor. Kendisinden yurt dışındaki paralarının bir bölümünü Türkiye’ye transfer etmesi rica ediliyor. Belediye Başkanı ricayı kıramıyor!.. Oğluna söylüyor ve 650 milyon dolar Türkiye’ye giriyor. Bu arada o belediye başkanı 2 gün Yenimahalle’de misafir ediliyor. O sırada  S… şirketine de operasyon devam ediyor. Operasyon, Ankara ile de sınırlı kalmıyor. İstanbul’daki bir Belediye Başkanına da benzer talep iletiliyor. O da hiç ikiletmeden 400 milyon dolarlık parayı Türkiye’ye sokuyor. Maliye Bakanlığı’ndaki bürokratın anlatımına göre; 1 milyar dolar civarında para gelir gelmez piyasa sürülüyor. Kaynağım diyor ki; “İşte o günlerde dövizdeki kısmi düşüş bu sayede gerçekleşti. Piyasaları rahatlattık.”

CEVAP VER