AKP’nin “Alperen esnaflar”ından biri tarafından kartopu oynarken bıçaklanarak öldürülen gazeteci arkadaşımız Nuh Köklü ölüm yıldönümünde anılıyor. Bu akşam 19.00’da İstanbul, Kadıköy Karakolhane Caddesi’nde anma töreni düzenlenecek.

Nuh Köklü, iki yıl önce bugün, arkadaşlarıyla saat 22.00 sularında Kadıköy’ün Yeldeğirmeni semtinde bulunan Dayanışma Evi’nden çıktı ve yürürken kartopu oynamaya başladı. Kartoplarından biri çevredeki bir esnaf vitrinine denk geldi. Bunun üzerine dükkanından çıkan esnaf, gruba elinde bıçakla saldırdı. Köklü, saldırıya uğrayan ve yere düşen bir arkadaşını kaldırmaya çalışırken dükkan sahibi tarafından kalbinden bıçaklandı. Nuh Köklü, kaldırıldığı Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde aynı gece hayatını kaybetti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 06 Temmuz 2015’te, Nuh Köklü’nün adının cemiyetin “Öldürülen Gazeteciler” listesine eklendiğini açıkladı.

Nuh Köklü’nün katili Serdar Azizoğlu, “kasten adam öldürmek” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, Azizoğlu’na yardım ettiği öne sürülen Nazım Coşanar’ın ise “kasten öldürmeye yardım etme” suçundan beraatine karar vermişti.

————————

Gazeteciliğe Express dergisinde başlayan Nuh Köklü Bianet, Hürriyet, Radikal gibi kurumlarda çalıştı. Bir süre Arjantin’de yaşayan Köklü, ülkeye döndükten sonra Sabah gazetesinde çalışırken 13 Şubat 2009’da greve çıkan atv-Sabah çalışanları arasında yer aldı. Nuh Köklü, o dönem Türkiye Gazeteciler Sendikası işyeri temsilcisiydi ve greve çıktıktan sonra işten çıkarılan 10 gazeteciden biri oldu. Daha sonra NTV’de program editörü olarak çalışırken yine işten çıkarıldı. Öldürüldüğünde işsiz bir gazeteciydi.

CEVAP VER