• HİCRAN AYGÜN

“Evet” pazarlığında ikinci raund da tamamlanmak üzere… Anayasa değişikliğinin ardından referandumda AKP’yi destekleyeceğini açıkladıktan sonra partisini ikiye bölen MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Evet” pazarlığı için öne sürdüğü şartlar, hükümet tarafından yavaş yavaş yerine getiriliyor.

17 ve 26 Ekim’de Devlet Bahçeli’yle görüşen Binali Yıldırım, MHP liderinin öne sürdüğü bazı şartları kabul etmişti. Emniyet teşkilatında cemaatten boşalan bazı kritik daire başkanlıkları, il ve ilçe emniyet müdürlüklerine “ülkücü” kadrolar yerleştirildiği haberi ilk kez REDaktif’te yayınlanmıştı.

REFERANDUMA KADAR BİTECEK

İktidar, şimdi de Bahçeli’nin öne sürdüğü şartlardan ikincisini yerine getirmek için kolları sıvadı. İstanbul’daki bazı devlet hastanelerinin başhekimliklerine ülkücü kadrolar yerleştirilmeye başlandı. Hükümetin, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek referanduma kadar Türkiye’deki birçok hastanenin başhekimliklerine ülkücü kadroları yerleştirip, Bahçeli’nin ikinci şartını da yerine getireceği öğrenildi.

Geleneksel olarak Sağlık Bakanlığı ve tabii onun ihalelerinde oldukça etkili olan MHP, AKP iktidarı altında bu etkinliğini başta Fethullahçılar olmak üzere AKP’nin tarikat bileşenlerine kaptırmıştı.

CEVAP VER