AKP Strateji Heyeti’nin yaptığı toplantıda, “Yüzde 50+1 bir hayır çıksa, CHP o sabah iktidarın meşruiyetini tartışmaya açar, Cumhurbaşkanımızı rahatsız etmeye başlarlar. Hemen erken seçim çağrısı yapıp, gök kubbeyi başımıza yıkmaya çalışırlar” değerlendirmesi yaptığı iddia edildi.

Referandumda EVET sonucu çıkarmak için her türlü taktiği deneyen AKP, bu taktikler tutmayınca son olarak Almanya ipine sarıldı. Almanya’nın bakanların konuşmasına izin vermemesinden bir mağduriyet devşirmeye çalışan AKP’de bir yandan da referandumda HAYIR çıkması haline neler olabileceği konusunda kendileri için ortaya çıkabilecek ‘felaket’ senaryoları üzerinde çalışmaya başladılar.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, CHP’nin seçim stratejisinin AKP tarafından tehlikeli bir tuzak olarak değerlendirildiğini yazdı.

“Başkanlığını gazeteci Sinan Burhan’ın yaptığı Anadolu Yayıncılar Derneği’nin programı nedeniyle Kızılcahamam’da birlikte olduğumuz Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ‘Hayır çıkarsa o sabah Cumhurbaşkanı’nı istifaya çağırırlar. CHP şimdilik evet verecekleri uyutmaya çalışıyor’ dedi” ifadelerini kullanan Selvi, AKP strateji heyetinin toplantısında da benzer bir değerlendirme yapıldığını belirterek şöyle dedi:

AK Parti strateji heyetinin toplantısında yapılan değerlendirme de benzer şekilde: “Yüzde 50+1 bir hayır çıksa, CHP o sabah iktidarın meşruiyetini tartışmaya açar, Cumhurbaşkanımızı rahatsız etmeye başlarlar. Hemen erken seçim çağrısı yapıp, gök kubbeyi başımıza yıkmaya çalışırlar.”

Referandumda çıkacak olan sonuç, siyaseti yeniden dizayn edecek. AK Parti’de hedef, yüzde 55 artıyla anlamlı bir evet çıkarmak.

16 Nisan’dan sonra başka bir Türkiye olacak. Hayır çıktığı anda Türkiye eski Türkiye olamayacağı gibi anlamlı bir evet çıktığı takdirde de mevcut durumun devam etmesi mümkün görünmüyor. 16 Nisan sandığından çıkan sonuç birçok sürprize gebe olacak. Bu arada AK Parti, CHP üzerinden sağlayamadığı motivasyonu Avrupa üzerinden sağlamaya çalışıyor. Referandumda çıkacak yüksek oranda bir evetin Avrupa’ya balans ayarı olacağı görüşünde.

CEVAP VER