Hasta devrimciler cezaevlerinde ölüme terk edilirken, IŞİD’cı katil ‘sağlık’ gerekçesiyle tahliye edildi

0
665

AKP iktidarı, birçok devrimci hasta tutsağı F tipi koşullarda ya ölüme terk ediyor ya da hastalıklarda tedavi edilemez aşamasına gelinceye kadar bekleyip, sorumluluğu üzerinden atmak için serbest bırakıyor.

Oysa AKP iktidarı dinci, gerici tutukluları, geçmiş yıllarda devrimcilere karşı suç işlemişleri, hırsız, katil, taciz ve tecavüz sanıkların sağlık sorunlarını “bahane” göstererek serbest bırakıyor.

Geçtiğimiz aylarda serbest bırakılan gerici, dinci Metin Kaplan bunlardan biri olmuşdu. Anadolu Federe İslam Devleti/ İslami Cemaat ve Cemiyetler Birliği (AFİD/İCCB) örgütünün lideri Metin Kaplan hastalığı sebebiyle serbest bırakılmıştı. On iki yıldır hapishanede olan ve ömür boyu hapse çarptırılan Metin Kaplan’a kanser teşhisi konulunca,doktorların “tedavisi dışarıda yapılabilir” raporu verilerek serbest bırakılmıştı.

Şimdi bu utanç verici duruma bir yenisini daha ekledi AKP iktidarı.

Taksim İstiklal Caddesi’nde geçen yıl 4 kişinin hayatını kaybettiği, 39 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyla ilgili davada “IŞİD yöneticiliği” suçlamasıyla tutuklu bulunan Erkan Çapkın, sağlık sorunları gerekçe gösterilerek tahliye edildi.

Taksim İstiklal Caddesi’nde geçen yıl 4 kişinin hayatını kaybettiği, 39 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyla ilgili davada “IŞİD yöneticiliği” suçlamasıyla tutuklu bulunan Erkan Çapkın, sağlık sorunları gerekçe gösterilerek tahliye edildi.

Taksim’de 19 Mart 2016 tarihinde canlı bomba Mehmet Öztürk’ün kendini patlatması sonucu 3’ü İsrail biri İran vatandaşı 4 turistin yaşamını yitirdiği, 44 kişinin de yaralanmasına ilişkin dava kapsamında IŞİD terör örgütü yöneticisi ve üyeliğinden tutuklu 5 sanık hakim karşısına çıktı.

Cumhuriyet’ten Canan Coşkun’un haberine göre, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen duruşmaya tutuklu sanıklar cezaevlerinden getirilmedikleri için Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

“İSLAMİ YAPILARDA ADI ÖN PLANA ÇIKMIŞ KİŞİLERİN TOPLANTILARINA KATILDIM”

Duruşmada tahliye edilen Erkan Çapkın, eski savunmasını tekrar ettiğini belirti. Kardeşi Ercan Çapkın ise savunmasında, “IŞİD terör örgütü ile ve İstanbul’daki saldırı olayı ile herhangi bir irtibatım yoktur. Saldırıyı gerçekleştiren Mehmet Öztürk adlı şahsı tanımam. Herhangi bir şekilde yasal yollardan veya yasa dışı yollarsan yurt dışına çıkmadım. Kendi ismimin dışından herhangi bir isim veya kod isim kullanmadım. Adıyaman Menzil grubu, Gaziantep Danacık’ta bulunan Kadiri tarikatına ait toplantılarına katıldım. Bunun dışında İslami yapılarda adı ön plana çıkmış kişilerin toplantılarına da katıldım” dedi.

Savunmaların ardından ara karar oluşturan heyet, sanıklar Hüseyin Kaya, Ercan Çapkın, İbrahim Güler ve Mehmet Mustafa Çevik’in tutukluluk hallerinin devamına karar verirken, Ercan Çapkın’ı sağlık sorunu nedeniyle cezaevinde tutulmasının orantılı olmayacağı gerekçesiyle tahliye etti. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

CEVAP VER