Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurulu TÜBİTAK’ın resmi web sitesinde yayınlanan habere göre, kurumda 8 Mart’ta içlerinde “kadınlarla ilgili özlü sözlerin bulunduğu kurabiyeler” dağıtıldı.

Söz konusu haber TÜBİTAK’ın web sitesinde şu şekilde yer aldı: “TÜBİTAK, kadın çalışanlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Kadın personelin toplu fotoğrafının çekildiği kutlamada, içlerinde kadınlarla ilgili özlü sözlerin bulunduğu kurabiyeler ikram edildi.”

Her yıl bütün dünyada 8 Mart 1857’de ABD’de greve giden dokuma işçisi kadınların anısına kutlanan Uluslararası Emekçi Kadınlar Gününün, Türkiye’nin “yüksek” bilim ve teknoloji kurumunda kısır/altın günü formatında kutlanmış olması bir şaka olsaydı komik olabilirdi, evet… Ancak memleketin en önemli kurumlarından birisinin bu denli gericileşmiş olması maalesef bizi güldürmüyor. Dilimizde ve İslam kültüründe kadına dair pek çok “özlü” söz bulunduğunu biliyor olsak da, TÜBİTAK’ın eril kurabiyelerinde hangilerine yer verildiğini merak etmekteyiz.

“Halet Çambel, Remziye Hisar, Safiye Ali, Türkan Saylan ve daha nice saygın bilim kadını hayatta olsalardı bu kutlama hakkında ne düşünürlerdi?” diye sormadan edemiyoruz. Peki, hayatta ve faal olarak görevinin başında bulunan saygın bilim kadınlarımız ne düşünüyor acaba?

CEVAP VER