Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın aracı Hollanda polisi tarafından Almanya’ya geri yönlendirildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hollanda’ya girişinin engellenmesi sonrası ülkeye giriş yapmaya çalışan Aile Bakanı da engellendi.

Avrupa neyin peşinde?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Almanya’dan kara yoluyla Hollanda’nın kenti Rotterdam’a gitme kararı almış, polis de yolu kapatmıştı.

Cumhuriyet’in haberine göre, Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın aracının Hollanda girişinde durdurulduğunu ve kendisinin de Bakan Kaya’nın yanına gitmesine müsaade edilmediğini söyledi.

Sputnik’in haberine göre, Hollanda polisi, Rotterdam yakınlarındaki bir akaryakıt istasyonunda mola verdikleri sırada bakanlık konvoyundaki bir araç ile içinde Anadolu Ajansı ve TRT ekibinin bulunduğu aracın etrafını sardı. Polis araçta bulunanlara kimlik kontrolü yaptı.

Yaklaşık bir saat süren işlemlerin ardından gazeteciler ve bakanlık konvoyundaki yetkililerden bir an önce Hollanda’yı terk ederek Almanya’ya dönmeleri istendi.

HOLLANDA POLİSİ BAKAN’I UYARDI: SİZİN İÇİN KÖTÜ OLABİLİR

Başkonsolosluğa girmeye çalışan Bakan Kaya ile Hollanda polisi arasında yaşanan diyalog ise yaşanan gerginliği daha da tırmandırdı. Hollanda polisi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr.Fatma Betül Sayan Kaya’ya Hollanda’yı terk etmesi gerektiğini söyledti. Hollanda polisi, “Gitmediğiniz taktirde başka uygulamalar yapılacaktır. Mesela sizi içeri de atabiliriz!”

İşte Bakan Kaya ile Hollanda polisi arasında yaşanan o diyalog;

Bakan Kaya: Hareket özgürlüğümü kısıtlıyorsunuz, Ben kendi ülkemin topraklarına gideceğim
Polis: Hollandayı terketmenizi istiyoruz. Yoksa Özel tim sizi bekliyor. Şimdi arabanıza binip Almanya’ya gidebilirsiniz . Şimdi hemen çıkıp gidebilirsiniz
Bakan Kaya: Ben konsolosluk binasına gideceğim. Siz bana izin verene kadar buradayım. Hiçbir yere gitmeyeceğim
Polis: Gitmediğiniz takdirde başka uygulamalar yapılacak. Mesela sizi içeri alabiliriz.
Bakan Kaya: İstediğiniz uygulamayı yapabilirsiniz. Ben buradan tüm dünyaya sesleneceğim biraz sonra . Bu yaptığınız anti demokratik uygulamayla Hollanda olarak siz ifade özgürlüğünü, hareket özgürlüğünü, her türlü demokratik hakkımı şu anda ihlal ediyorsunuz. Burası benim ülkemin konsolosluğu ve siz benim oraya gitmeme izin vermek zorundasınız.
Polis: Siz onu bakanlarla görüşün

Hollanda’da yaşayan Türkiye vatandaşları başkonsolusluk önünde toplanarak durumu protesto etti.

TRT VE AA EKİBİ DE ÜLKEDEN ÇIKARILDI

Hürriyet’in haberine göre, bakanlık konvoyundaki bir araç ile TRT ve AA ekibinin bulunduğu araçtakilere kimlik kontrolü yaptı ve ülke dışına çıkarttı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Bu vahim kararın Hollanda’yla ilişkilerimiz açısından ciddi sonuçlar doğuracağı muhataplarımıza iletilmiştir” denildi.

CEVAP VER