CHP’li Yılmaz, MGK kararını yorumladı: Kırmızı çizgiler vardı, ne oldu?

0
622

REDAKTİF/ÖZEL MGK toplantısının ardından yapılan açıklamada, 24 Ağustos 2016’da başlayan ve yaklaşık 70 askeri kayıp verilen Fırat Kalkanı operasyonunun tamamlandığı bildirildi. CHP Milletvekili Öztürk Yılmaz, MGK kararını ve Suriye’de gelinen noktayı RedAktif için değerlendirdi.

 N’oldu? Daha Emevi Camii’nde namaz kılacaktık!

Öztürk Yılmaz’ın açıklamaları şöyle:

MENBİÇ HEDEFİNDEN VAZGEÇİLDİ

“Operasyonun sona ermesi bizim için biraz sürpriz oldu. Güya Menbiç aınacaktı ve PYD-YPG unsurları oradan çıkarılacaktı. Demek ki o hedeften vazgeçilmiş oluyor. Hükümetin daha önce ‘Fırat’ın batısı bizim kırmızı çizgimizdir’ diyerek kendini angaje etmişti. O kırmızı çizgiler çiğnenmiş oldu. Menbiç’in YPG’den temizlenmesi hedefinden vazgeçilmiş oluyor.”

ABD VE RUSYA’YA SOMUT TEPKİ YOK

MGK bildirisinde ABD ve Rusya’nın YPG’ye verdiği destekten duyulan rahatsızlığın dile getirildiğine dikkat çeken Yılmaz, çağrı dışında somut bir adım atılacağına dair bir irade ortaya konulmadığına dikkat çekti.

CHP’nin Fırat Kalkanı operasyonuna destek verdiğini belirten Öztürk Yılmaz, “Ancak Hükümet, ‘Fırat’ın batısı kırmızı çizgimizdir’ dedi. Şimdi görüyoruz ki, bu hedeflerden de kırmızı çizgilerden de vazgeçilmiş. Eğer sahada bir gücünüz varsa kırmızı çizgi olur. Operasyon bittiğine göre bundan geri adım atılmış oluyor. Eğer ‘Kırmızı çizgi’ demeye devam ederlerse, MGK açıklamasını nereye koyacağız” diye konuştu.

ABD VE RUSYA, SURİYE’DE AYNI NOKTAYA GELDİ

Fırat Kalkanı operasyonunun sona ermesinin iç politikadan bağımsız dinamiklere dayandığını belirten Yılmaz, “AKP’nin dış politikadaki tüm tezleri çökmüştür. Bu politika Suriye’de de, Irak’ta da başarısız. ABD ve Rusya ile ilişkiler konusunda da başarısız. AKP Fırat Kalkanı operasyonunda geç kaldığı için Rusya sahada YPG’yi destekleme kararı aldı. Eğer Türkiye başından itibaren Suriye yönetiminin yanında yer alsaydı, YPG sahada bu kadar güç kazanmayacaktı. Bugün Rusya ve ABD Suriye politikası konusunda çok da farklı noktada durmuyor. Esad’la devam edilmesi ve YPG’nin desteklenmesi konusunda iki ülke de mutabık. AKP, bu durumu okumakta geç kaldı” dedi.

Öztürk Yılmaz, AKP’nin Kerkük, Kıbrıs ve Ege Adaları konusunda kararlı bir duruş ortaya koyamadığını ve bu durumun MGK bildirisine de yansıdığını söyledi.

 

 

 

CEVAP VER