Atilla Taş’ı yedi ay önce tutuklayan Hakim İbrahim Lorasdağı o dönem Sulh Ceza Hakimliğinden Ağır Ceza Hakimliğine terfi ettirildi. Ancak tahliye kararı verince bu kez açığa alındı.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “AKP iktidarı, hakim güvencesini yok etti. Artık adil yargılamanın kırıntısı bile kalmadı. Kendi elleriyle atadıkları savcı ve hakimlere bile güvenmiyorlar” dedi.

Referandum kapsamında Kartal’daki esnafları ziyaret eden CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, 21 gazeteci için tahliye isteyen savcı ile tahliye kararı veren hakimlerin açığa alınmasını eleştirdi.

‘ADİL KARAR BEKLEMEYİN’

Sosyal medya hesabından tepkisini dile getiren CHP Medya Komisyonu Üyesi Barış Yarkadaş, “Tahliye isteyen savcı ile tahliye veren hakimleri açığa almak, hakim güvencesi ilkesini yok etmektir. Artık hiç bir savcı tahliye isteyemez, hiçbir hakim adil bir karar veremez” dedi.

TUTUKLAYINCA TERFİ ETTİRİLDİ, TAHLİYE EDİNCE AÇIĞA ALINDI

Sanatçı Atilla Taş’ı yedi ay önce tutuklayan Hakim İbrahim Lorasdağı’nın o dönem Sulh Ceza Hakimliği görevinde bulunduğunu hatırlatan Yarkadaş, şunları söyledi:

“Hakim Lorasdağı, aralarında Murat Aksoy ile Atilla Taş’ın da olduğu gazeteci grubunu tutuklamasından hemen sonra ödüllendirildi. Lorasdağı, Sulh Ceza Hakimi iken, birkaç basamak birden atlatılarak, 25. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı yapıldı.

Atilla Taş, kendisini Sulh Ceza Hakimi olarak tutuklayan Lorasdağı’nı, yedi ay sonra çıkarıldığı mahkemede Başkan olarak gördü. Taş, o gün mahkemede ‘Sizin gibi bir hakimin kararıyla yedi aydır tutukluyum. Buraya gelirken hukuk adına biraz umudum vardı. Sizi karşımda mahkeme başkanı olarak gördüğümde son umudum da tükendi’ dedi.

Dört gün süren yargılama sonucunda, Taş ve 20 arkadaşı hiçbir delil olmadığı için serbest bırakılmak zorunda kaldı. Ancak bu karar, İktidarın tepkisine neden oldu. Aynı gece sosyal medya üzerinden bir linç kampanyası başlatıldı ve hakimler hedef haline getirildi.”

KENDİ ELLERİYLE ATADILAR

CHP’li Yarkadaş, yedi ay önce tutuklama kararı veren hakimin, tahliyeden yana oy kullandığı için önce linç edilmesi, ardından ise heyetiyle birlikte açığa alınmasının korkutucu olduğunu ifade etti.

Hakimin, 15 Temmuz FETÖ darbesi girişiminin ardından AKP tarafından 25. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atandığını belirten Yarkadaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“AKP’nin adalet anlayışı budur! Fazla söze gerek yoktur. AKP yargıda tam biat istiyor! Kendi eliyle seçerek atadığı hakim, hoşuna gitmeyen bir karar verdiğinde ipi çekiyor ve infaz ediyor. Bu uygulama, İktidarın emir eri haline gelmiş tüm hukukçular için ibret olsun. Unutmasınlar ki; onlar AKP için kullanılıp atılacak bir malzemedir. Bu yüzden, sakın iktidara güvenip hukuksuzluklara imza atmasınlar.”

“ÇİZGİNİN DIŞINA ÇIKMAYIN”

Yarkadaş sözlerini şöyle tamamladı:

“İktidar kendi eliyle atadığı savcı ve yargıçları bile görevden alarak tüm yargıya gözdağı veriyor. ‘Benim istediğim kararları vereceksiniz, çizginin dışına çıkmayacaksınız’ diyor. Bu büyük bir gözdağıdır. Savcılar büyük bir baskı altına alınmıştır. Savcılar, iktidarı kızdırmamak için delil üretmeye ve hukuku iğfal etmeye zorlanacaktır. Artık hiçbir hakim, siyasi davalarda adil kararlar veremez. Karar açıklarken, eli tokmağa, aklı ise Saray’a gider… ‘Saray bu karara ne der?’ diye düşünür. İşte bu adaletin ölümüdür… Zor olacak ama bugünleri de aşıp adalete kavuşacağız. Ne yaparlarsa yapsınlar; adalet mutlaka galip gelecek birgün…”

EMSAL OLAY

Yarkadaş, tahliye edildikten sonra gözaltına alınan 21 kişinin içinde bulunduğu durumun, dünya hukuk tarihine geçecek emsal bir olay olduğunu da dile getirdi.

CEVAP VER