Ülker ‘darbeci’, öyleyse Torku mu iyi? İşte GDO karnesi!

0
860

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın beşinci büyük gıda firması, dünyanın en büyük üçüncü bisküvi üreticisi, dünyaca ünlü çikolata markası Godiva’nın sahibi, dört kıtada dört milyar tüketici, 15 ülkede 77 fabrika ve 48 bin çalışan… Ülker’den bahsediyoruz… Normal şartlarda kapitalist bir ülke iktidarının hava atmasına imkan sağlayacak bu rakamlar Ülker markasına sahip Yıldız Holding’in yüzünü bugünlerde güldürmüyor.

SUBLİMİNAL MESAJ!

17/25 Aralık ‘Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nun ardından “imaj” reklamlarına ağırlık veren Ülker Grubu, son olarak 1 Nisan reklamlarıyla da baltayı taşa vurdu… Bir çubuk krakerden fırtınalar kopartan AKP yandaşları kafayı çalıştırdı ve Ülker’in reklamlarında darbe ve suikast girişimleriyle ilgili “subliminal” mesaj verildiğini ortaya çıkardı! Yıldız Holding, ne yapacağını şaşırdı. Borsada hisseleri çakılan Ülker, önce kamuoyuna ardından borsaya açıklama yaptı. Ancak tüm bunlar Ülker’in imajını kurtarmadı.

ÜLKER’E ALTERNATİF TORKU

Ülker çikolatalı gofreti yedikten sonra kağıtlarını yakanlar, çubuk krakerleri parçalayanlar, holding binasını basanlar, kısa sürede kendilerine yeni bir marka buldu: Torku… Konya Şeker tarafındançiftçi kooperatifi adı altında yaratılan bu telaffuzu tuhaf marka Torku, bir süredir kendisine pazardan pay kapmaya çalışıyor. Birçok ürünle piyasaya giren ancak bir türlü istediği çıkışı yapamayan Torku’yu şişirmek ve Ülker’e alternatif göstermek de tabii ki aktrollere kalıyor. Hedef ise Ülker’i tahtından indirip dünyanın 5. büyük markası olmak…

FINDIK KREMASINDA GDO

Peki, Torku reklamlarında verdiği mesaj kadar masum mu? Tarım Bakanlığı’na göre değil! Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar… Kısa adıyla GDO. Tarım alanlarında neredeyse üretimi durduran, genetikleriyle oynadıkları hibrit tohumlarla 7 milyar insanı doyurmaya çalışan ABD’nin insanlığa armağanı… 2012 yılında Tarım Bakanlığı tarafından çeşitli marketlerden numune olarak alınan Torku marka kakaolu fındık kremasında GDO’ya rastlandığı ortaya çıktı. Ürünün analizini ise bakanlığa bağlı çalışan mühendisler rapor etti. Torku’nun bu rapordan sonra ürünlerinde GDO kullanıp kullanmadığı ise bilinmiyor.

Anlayacağınız, marketlerdeki şekerli/çikolatalı ürünler arasında pek öyle ‘daha masum’ olanı yok. Çocuklarınızı bu tür ürünlerden uzak tutun, daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri için çaba harcayın…

ÜLKER ambalajı yakan duyarlı vatandaş!

CEVAP VER