ABD’nin Suriye’ye hava saldırısı düzenlemesine ilişkin, uzun süredir ABD’nin Suriye’yi vurması için çağrıda bulunan hükümetten açıklamalar geldi. AKP’li Bakanlar, ABD’nin Suriye’yi vurmasını büyük bir memnuniyetle karşıladı.

ABD’nin Suriye’de rejime ait üsse hava saldırısı düzenlemesiyle ilgili hükümetten art arda açıklamalar yapıldı.

KURTULMUŞ: ÜMİT EDERİM Kİ BARIŞIN SAĞLANMASINA KATKI SAĞLAR
Fox TV’de konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Suriye’deki iç savaşın ilk 3 yılının iç savaşken, daha sonra vekalet savaşları şeklinde geliştiğini dile getirerek, “Neredeyse her ülke oradaki silahlı başka gruplar üzerinden kendi Ortadoğu politikasını en iyi şekilde realize etmeye çalıştı. Çok acımasız bir savaş. Daha evvel Esed rejiminin kimyasal silahlar kullandığı kanıtlandı. Uluslararası alanda çok propaganda yapıldı, yayınlar yapıldı, ama maalesef uluslararası camia yeterli bir tepki göstermedi” ifadelerini kullandı.
Kurtulmuş, rejimin ilk kez kimyasal silah kullanmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Bu sefer de çok rahatlıkla kimyasal silah kullandı. Meselenin bir de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafı var. Yani herhangi bir konu konseye gittiği zaman konseyde sizin dayınız, arkanız varsa, işte Rusya en son oturumda ciddi bir şekilde Suriye’ye destek vermiş oldu. Dolayısıyla uluslararası bir yaptırım, BM yaptırımı şimdiye kadar uygulanmadı, 3 gün geçmesine rağmen. Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkça ifade ettiği gibi biz sadece laf değil icraat görmek istiyoruz. Bu anlamda ABD tarafından oradaki askeri üssün vurulması, yani kalkıp sivillerin üzerine ateş eden, muhtemelen kimyasal silahları sivillerin üstüne atan o askeri üssün vurulması önemlidir, anlamlıdır. Ama uluslararası camia, Esed rejiminin bu barbarlığına karşı tavrını çok net bir şekilde sürdürmelidir. Ta ki Esed rejimi artık halkına zarar veremez hale gelebilene kadar. Dolayısıyla bunu olumlu karşılıyoruz ama bunun sonunun gelmesinin ve Esed rejiminin tamamıyla uluslararası alanda cezalandırılmasının şart olduğunu düşünüyoruz.”

Suriye’de büyük kısmı sivil olmak üzere 650 bin kişinin öldüğünü, Hama, Halep, Humus, Şam’ın yerle bir edildiğini, tarihin yok olduğunu, bir milletin on yıllar boyunca ayağa kalkmayacak şekilde tarumar edildiği anlatan Kurtulmuş, “Bir an evvel Suriye’de önce Esed rejiminin bu barbarlığının durdurulması lazım. Bir an evvel Suriye’de başlatılmış olan barış sürecinin hızlandırılması ve empoze edilmiş bir barış değil, Suriye’de bu kadar acı çeken halkın bütün kesimlerinin kabul edebileceği adil bir barışın, kalıcı bir barışın sağlanması şarttır. Ümit ederim ki ABD’nin bu operasyonu barışın sağlanmasına da katkı sağlar. Esed rejiminin artık bu barbarca adımları atmasının önüne geçer ve barış sürecinin teşvik edilmesini sağlar” değerlendirmesini yaptı.

ÇELİK: CİDDİ BİR KARARLILIK

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, ABD’nin Esed’in üssüne yaptığı operasyonla ilgili olarak “Daha önce yapılması gekeken yapıldı.” yorumunu yaptı.
Çelik şöyle konuştu: Esed rejimi kimyasal silah kullanırsa biz bunu kırmızı çizgi sayarız dendi ama geçiştirildi. Cumhurbaşkanımız, Başbakanlığı döneminden beri özellikle bu Hava Kuvvetlerini kullanmasından, kimyasal silah kullanmasından sonra Esed rejiminin cezalandırılmasını söyleygeldi.

ASKERİ KARARLILIK CİDDİ BİR MESAJDIR
Bugün gelinen nokta önceki alınan yanlış kararların neticesidir. Bugün ortaya konulan askeri kararlılık çok ciddi mesajdır. Bazı ülkelerin askeri kararlılığı suçlamak gibi bir yaklaşım kabul edilemez.

UMARIZ Kİ VERİLEN CEVAP BURADA KALMAZ

Şimdiye kadar gözlemlenen şey uluslararası toplumun kendi içindeki tartışmalardan Esed’in cesaretlenmesi ve her katlimın ardından yeni bir katliama girişmesidir. Esed rejimi bardağı taşırmıştır. Esed rejimine verilen bu cevabı katliamlara dönük bir kararlılık olarak okumak isteriz. Umarız ki Esed’e verilen cevap burada kalmaz. bu sadece nokta değil sistematik hale gelmesidir.

ÇAVUŞOĞLU: MÜDAHALE YERİNDE, DESTEKLİYORUZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD’nin müdahalesini yerinde buluyoruz ve destekliyoruz, (Rus Dışişleri Bakanı) Sergey Lavrov’la görüşmek için talepte bulunduk” dedi.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları şöyle:

ABD’nin müdahalesini yerinde buluyoruz ve destekliyoruz.
(Rus Dışişleri Bakanı) Sergey Lavrov’la görüşmek için talepte bulunduk.

‘GÜVENLİ BÖLGELERİ GENİŞLETMEMİZ LAZIM’

Suriye içinde güvenli bölgeler her zamankinden daha fazla önem arz etmiştir. Bu güvenli bölgeleri genişletmemiz lazım.

Yeni göç dalgaları olabilir. Suriye’de siyasi bir çözüm için herkesten fazla çaba gösteriyoruz.

‘OPERASYON ÖNCESİ KOALİSYONA BİLGİ VERİLDİ’

(Operasyon öncesi) Koalisyona bilgi verildi. Her şeyden önce koalisyonda zaten bu bilgi paylaşımı oluyor. Bu konuda bir sıkıntı yok. Aynı şekilde ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass da müsteşarımızla temasa geçti.

Suriye’den yeni göç dalgaları olabilir.

SARAY SÖZCÜSÜ KALIN: ÖNEMLİ BİR ADIM

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ABD’nin Humus’ta bulunan Şaryat Hava Üssü’ne yönelik bu sabah gerçekleştirilen hava saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

Kalın açıklamasında, “Amerika Birleşik Devleti tarafından Humus’ta bulunan Şaryat Hava Üssü’ne yönelik bu sabah gerçekleştirilen hava saldırısını, Esed rejiminin savaş suçlarına karşı verilmiş olumlu bir cevap olarak değerlendiriyoruz. Salı günü İdlib’de yaşananlar, eli kanlı Esed rejiminin siyasi geçiş sürecini ve ateşkes çabalarını hiçe saydığını yeniden göstermiştir. Bu tür saldırılardan kaçan 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye olarak bu saldırıyı bir kez daha kınıyoruz. Şaryat Hava Üssü’nün kullanılamaz hâle getirilmesi, sivillere yönelik kimyasal ve konvansiyonel saldırıların cevapsız kalmaması açısından önemli bir adımdır. Benzer katliamların yeniden yaşanmaması için acilen uçuşa yasak bölge ve güvenli bölgenin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Suriye’deki insani krizin sona erdirilmesi adına uluslararası toplumun birlik içinde hareket etmesi önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

3 YORUMLAR

CEVAP VER