Suriye’nin ABD tarafından işgaline ‘Müslüman’ AKP ‘varım’ , ‘Haçlı’ Almanya ‘yokum’ diyor!

0
773

Almanya, “ABD’nin olası bir müdahalesinde yokuz” dedi. İncirlik’te konuşlu Alman Tornado uçakları, ABD’nin Suriye’ye olası yeni müdahalelerinde yer almayacak.

Tayyip Erdoğan ve AKP’lilerin sık sık kullandıklar “Tüm haçlılar birleşti, İslam’a ve bize saldırıyor” şeklindeki sözlerinin altının nasıl boş olduğu ve dünya ülkelerinin ulusal çıkarları doğrultusunda politikalar izledikleri, ABD’nin son Suriye saldırısı ile bir kez ortaya çıktı.

 ABD Suriye’yi vurdu AKP’liler daha fazlasını istiyor: Umarız burada kalmaz!

Erdoğan, ABD’nin Irak’a olduğu gibi Suriye’ye de askeri müdahalede bulunması için çağrı yaparak ‘Biz de üzerimize düşeni yaparız’ derken, AKP’li bakanlar ise ‘Burada kalmasın, devamı gelsin” diyerek ABD’nin Suriye’yi işgal etmesini ne kadar istediklerini açıkça dile getirdiler.

Öte yandan, Tayyip Erdoğan ve AKP’lilerin ‘Haçı ittifakı’ dedikleri AB’nin lideri konumundaki Almanya ise, ABD’nin olası bir Suriye operasyonunda yer almayacağını açıkladı.

Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, SWR radyosuna yaptığı açıklamada, Alman Tornado uçaklarının DEAŞ’la mücadelede uluslararası koalisyona keşif desteği sunmakla görevli olduğunu söyledi. Von der Leyen,” Altını çiziyorum, DEAŞ ile mücadelede.

Bu net olarak verilen görevdir ve bu çerçevede hareket ediliyor” dedi.ABD Savunma Bakanı James Mattis’in bombardıman öncesinde Rusya ile birlikte Almanya’yı da bilgilendirdiğini kaydeden Bakan Von der Leyen, ABD’nin saldırı öncesinde Almanya’dan destek talebinin olmadığını da söyledi.

Asselborn: NATO katılmamalı

Öte yandan Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Suriye’de rejime karşı müdahalede NATO’nun görev almaması gerektiğini söyledi.

Alman Die Welt gazetesine konuşan Asselborn,” ABD müdahalesinin ardından NATO Suriye sorununun içine kesinlikle çekilmemeli. Bu yıkıcı olur” dedi. ABD müdahalesini “anlaşılır” bulan Asselborn, ancak bu tür müdahalelerin BM kararı olmadan uluslararası haklar bakımından sıkıntılı olduğuna işaret etti.

CEVAP VER