Tayyip Erdoğan’ın daması Berat Albayrak’ın başında olduğu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik, petrol, doğalgaz ve sıvılaştırılmış petrol gazları (LPG) piyasalarında faaliyet gösterecek 15 şirkete lisans verdi, 16 şirketin lisansını sonlandırdı. Lisans verilen şirketler arasında Yassıada’ya lüks otel projesi yapacak olan ve FETÖ soruşturmasında gözaltına alınıp serbest bırakılan yandaş işdamı da var.

REDAKTİF-EPDK’nın Resmi Gazeteye bu gün verdiği ilanda lisans verilen şirketlerin elektrik ve OSB dağıtım alanlarında faaliyet göstereceği kaydedildi. Enerji piyasasının ifade edilen alanlarında faaliyet göstermek için kuruma başvuru yapan işletmelerden 9 tanesinin elektrik piyasasında faaliyet göstermek için başvuru yaptığı bildirildi. Kuruma başvuru yapan iki şirket ise OSB alanı için başvuru yaptı. Başvuru yapan şirketlere dağıtım lisanslarını verdiğini açıklayan EPDK, OSB alanında faaliyet gösterecek bir şirketin üretim lisansının yürürlüğe girdiğini duyurdu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu söz konusu şirketlere dağıtım lisanslarını verirken piyasada faaliyet göstermekte olan on şirketinse lisansını sonlandırdığını kaydetti. Alınan son kararlar ardından EPDK elektrik piyasasında faaliyet gösterecek toplamda 12 dağıtım şirketine lisans vermiş oldu.

Resmi Gazetedeki ilana göre EPDK doğalgaz piyasasında faaliyet gösterecek bir şirketin satış lisansı aldığını belirtti. Bir doğalgaz satış şirketine lisans veren EPDK, bir şirketin lisansını ise sonlandırdı. İlanda petrol piyasasında faaliyet gösterecek bir şirkete daha lisans verdiğini bildiren Kurum, petrol piyasasının madeni yağ alanında faaliyet halinde olan beş şirketin lisansını ise iptal ettiğini duyurdu. Bunların yanında kurum bir LPG dağıtım şirketine de lisans verdiğini kaydetti.

YANDAŞ ŞİRKETE ÜRETİM LİSANSI

EPDK tarafından üretim lisansı verilen 15 şirket arasında Tanrıverdi Mensucat Sanayi A.Ş. de yer alıyor. Samsun’daki FETÖ operasyonu kapsamında gözaltına alınan Recep ve İbrahim Tanrıverdi’ye ait olan Tanrıverdi Mensucat, AKP tarafından imara açılan Yassıada’da Malezyalı Kuok ailesi ile birlikte dev bir otel projesi de yürütüyor.

RECEP TANRIVERDİ KİMDİR?
Recep Tanrıverdi, Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı. 3 Kasım 2013’teki Fenerbahçe Kongresi’nde başkan seçilen Aziz Yıldırım’a rakip olan Mehmet Ali Aydınlar’ın listesinde de yer alan Recep Tanrıverdi, aynı zamanda Shangri-La Bosphorus Oteli’nin patronu.

Ev tekstili üzerine faaliyet gösteren Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi’nin adı son dönemde otel yatırımlarıyla gündeme geldi.

Açılış haftasında Başbakan Erdoğan’ı üç gün arayla iki kez ağırlayarak dikkatleri üzerine çeken Shangri-La Bosphorus Oteli’nin patronu Tanrıverdi, aslen tekstilci bir aileden geliyor.

Lisans verilen şirketlerin hükümete yakın şirketler ve OSB’ler yer aldı.

İşte lisans verilen 15 şirket ve lisansı iptal edilen 16 şirket:CEVAP VER