AKP’nin son hafta taktiği ve ne yapmalı?

0
757

TÜSİAD burjuvalarına özel anketler de yapan Konsensüs araştırma şirketinin anketi, iktidarın referandum sürecindeki her türlü hukuksuzluğuna, eşitsizliğe, AKP’nin döktüğü paralara rağmen HAYIR’ın önde olduğunu ortaya koyuyor. Ama artık her türlü ankete kulağımızı kapatacağımız bir hafta başladı. AKP bu hafta boyunca anket manipülasyonu yaparak potansiyel HAYIR oyu verecek bir kesimin umutsuzluğa kapılmasını ve sandığa gitmemesini sağlamaya çalışacak.

Öte taraftan, anketler sağlıksız. HAYIR diyecek kişiler anket şirketlerine bunu açıkça söylemeye korkuyor. Telefonla anket yapan şirketler büyük güçlük yaşıyor. İki hafta öncesine kadar her beş telefondan biriyle referandum görüşmesi sağlayabilen anket şirketleri, şimdi ancak 15 telefondan birine olumlu yanıt alabiliyor. Araştırma şirketlerinde çalışanlara göre bu durum hem korkuyu, hem HAYIR oylarının fazlalığını gösteriyor. Her şeye rağmen HAYIR önde gidiyor.

Tüm sorumlu vatandaşların, ülkeyi yağmaya, iç çatışmaya, diktatörlüğe sürüklemeyi hedefleyen anayasa değişikliğine HAYIR oyunu çoğaltmak için yapacağı pek çok iş var. Sosyal medyada durmadan HAYIR’daki hayrı anlatmalıyız. Bu son haftada anketlerde yapılacak manipülasyonlara kulak asmamak, mutlaka ve mutlaka sandığa gitmek gerektiğini anlatmalıyız. Herkes HAYIR’a bir kişi daha kazanmak için elinden geleni yapmalı.

Başta Hayır ve Ötesi olmak üzere, partilerin ve sivil inisiyatiflerin oluşturduğu ciddi bir sandık koruma ağımız var. Oy çalmaları hiç de kolay olmayacak. Yurtdışında yaptıkları üçkağıtçılıkları Türkiye’deki sandıklarda yapamayacaklar. Bir istisna olarak, Kürt köylerindeki sandıkların başına korucuları yerleştiriyorlar. HDP’lilerin sandıkları koruma girişimlerini engelliyorlar. HDP’lilerin bu konuda gerekli adımları atacağına, oyları çakallara yedirtmemek için yöntemler bulacağına inanıyoruz. Bu konuda çok deneyimliler.

Bütün duvarlar, binalar, panolar dev Tayyip Erdoğan posterleriyle dolu. Halk bunlara milyon dolarlar akıtıldığının farkında. Herkese, “Harcadıkları senin parandır” dememiz gerekiyor. O dev posterlere rağmen sokaklara HAYIR hakim. Bu durumu bu son hafta daha da görünür kılmalıyız. Her yerde cesaretle HAYIR sesini yükseltmeliyiz.

İktidardaki pespayeliğin sonunu bu ülkenin bilinci ve aydınlık yüzü olan vatandaşlarımız getirecektir. Bunun bilinciyle, son haftayı en verimli şekilde kullanalım.

Biz kazanacağız.

REDaktif

CEVAP VER