CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin “kontrollü olduğunu ve ellerinde konuyla ilgili bir dosya bulunduğunu” belirtti. Bunun üzerine Tayyip Erdoğan başta olmak üzere iktidar kanadı ve CHP arasında karşılıklı söz düellosu yaşandı ancak hiçbiri kamuoyunu aydınlatmadı. Özellikle Kılıçdaroğlu’nun iktidar yazarı Abdülkadir Selvi’ye verdiği mülakatta “Elimizde dosya var ama olgunlaşmasını bekliyoruz” demesi aslında CHP’nin elinde pek bir şey olmadığının da bir yerde itirafıydı.

KILIÇDAROĞLU’NUN DOSYASI BOŞ

Anlaşılan Kılıçdaroğlu ve kurmayları kontrollü darbe iddiasını ispatlamak için mahkemelerdeki ifadelerin bitmesini bekliyor. Argüman olarak da darbenin kilit bürokratlarının Meclis’e gelmemesini ve iddianameyi hazırlayan savcıların görevden alınmasını öne sürüyor. Kılıçdaroğlu’nun sözleri arasında en dikkat çeken nokta ise daha önce çeşitli yerlerde defalarca tekrarlanmış olan cemaatin darbe yapacağına dair söylenti ve o güce ulaşmış olmaları.

KONTROLLÜ DARBE!

Ancak yine de Kılıçdaroğlu’nun sözlerini alt alta sıraladığınızda ortaya darbenin “gizli” kalmış ya da “kontrollü” olup olmadığına dair herhangi bir somut delil çıkmıyor. Oysa darbe girişiminin olduğu gün Erdoğan’ın açıklamalarıyla bazı AKP’lilerin sözlerini karşılaştırdığımızda ortaya yanıtlarını belki de asla bulamayacağımız sorular çıkıyor.

SONUÇ: KANLI DARBE GİRİŞİMİ

Önce darbe günü Erdoğan’ın nerede olduğunu ve neler söylediğini hatırlayalım. Erdoğan, 16 Temmuz’da yapılması planlanan ancak sonrasında ertelenen milli maç için Antalya’ya gidecekti. Darbe girişimini saat 16.00 sıralarında eniştesinden öğrendiğini söyledi. Öğleden sonra öğrenmesine rağmen akşam geç saatlerde CNNTürk’te Hande Fırat’a bağlanarak insanların sokağa çıkması için çağrıda bulundu. Sonuç, 246 ölü.

ŞİMDİ DE SORULARA BAKALIM…

 1. Erdoğan, darbe girişiminden bir hafta önce Devlet Bahçeli ve Doğu Perinçek’le birlikte MHP liderinin Ankara Oran’daki evinde biraya geldi mi? Geldiyse yaklaşık 7 saat sürdüğü iddia edilen üçlü toplantıda neler konuşuldu?
 2. Erdoğan, 16 Temmuz’da Antalya’da yapılması planlanan milli maç için Ankara’dan hangi gün veya ne zaman ayrıldı? Erdoğan ve kurmayları için Belek’te bir otelde yer ayırtıldı mı? Ayırtıldıysa neden son anda kalmaktan vazgeçildi?
 3. Erdoğan, darbe haberini aldığında aslında eşi Emine Erdoğan’la birlikte Bodrum açıklarında Remzi Gür’ün yatında mıydı?
 4. Korumalar Erdoğan’ın ilk açıklamasını bu yatta mı çekti? Görüntüler, yatta olduğunun anlaşılma ihtimali üzerine mi yayınlanmadı?
 5. Erdoğan, Bodrum’daki yattan Marmaris’teki otele apar topar Cavit Çağlar’ın helikopteriyle mi gitti?
 6. Erdoğan’a darbeyi Rusya Devlet Başkanı Putin mi haber verdi? Putin, Erdoğan’ın bulunduğu uçağa eskortluk yapması için 6 Minsk helikopter gönderdi mi?
 7. Kurmayları Erdoğan’a, Bodrum’da Yunan Adaları’na kaçmalarını teklif etti mi? Yunanistan’a kaçma fikrine sıcak bakan Emine Erdoğan’la Tayyip Erdoğan arasında gerilim yaşandı mı? (Editörün notu: Hicran Aygün’ün haberi yazmasından sonra, Tayyip Erdoğan bu konuda -yukarıdaki videoda da yer alan- aHaber’deki açıklamaları yaptı. Bu soruya dair belli bir fikir edinebiliyoruz.)
 8. Putin, Erdoğan’a “Rusya’ya gel” dedi mi?
 9. Tüm dünyaya hava sahasını kapatan Türkiye, Erdoğan’ın bulunduğu uçağın İstanbul’a inmesine nasıl göz yumdu? Sonrasında uçağın sıradan yolcu uçağı sanıldığı açıklaması kimin talimatıyla yapıldı?
 10. Tüm bu gelişmeler yaşanırken 15 Temmuz gecesi saat 01.15’te Yunanistan’dan ABD’ye kalkan uçakta hangi önemli isim vardı?
 11. Darbe girişiminden birkaç gün sonra Antalya’da baskın yapılan 4 evden çıkan ve cemaate ait olduğu iddia edilen 112 milyon dolar bir yüzbaşıya saklaması için teslim edildi mi? Edildiyse şimdi o paralar nerede?

Son olarak, bir de tutuklu gazeteci Ahmet Şık’ın söylediklerine kulak verelim:

CEVAP VER