Önceki1 of 20
Klavyenizdeki ok tuşlarını ( ← → ) kullanınız

AKP-YSK işbirliği ile yapılan mühürsüz sandık darbesine karşı aralarında Haziran Hareketi’nin de olduğu çeşitli kesimlerin çağrısı ile İstanbul başta olmak üzere, Ankara, İzmir, Eskişehir, Anralya gibi pek çok ilde halk sokağa çıktı ve ‘Daha bitmedi’ mesajını verdi. Meşru eylemlerde polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) skandal kararı ve oylama sırasında yaşanan birçok şaibe ile sonuçlanan referandumun ardından Türkiye’nin her yerinde sokağa çıkma çağrıları yapıldı.Yurdun çeşitli bçölgelerinde sokağa çıkan yurttaşlara bazı kentlerde müdahale edildi. Antalya, İzmir ve Eskişehir’deki müdahalelerde toplam 33 kişi gözaltına alındı.

İSTANBUL

İstanbul Kadıköy’deki kitle “Bu seçim meşru değildir, HAYIR biz kazandık” sloganları atarak yürüyüş gerçekleştirdi.

 

İstanbul’da protestoların bir diğer noktası da Bakırköy’dü. Bakırköy’de yurttaşlar YSK’nin skandal kararını ve seçim usulsüzlüklerini tencere tavalı yürüyüşle protesto etti.

Beşiktaş’taki Kartal Heykeli önünde toplanan bir grup da halk oylamasından “evet” sonucu çıkmasını protesto etti.

Bir süre slogan atan gruptaki bazı kişiler, ellerindeki tencere ve tavalara kaşıklarla vurdu.

Gazi mahallesinde yurttaşlar evlerinden tencere tava sesleriyle yurt genelindeki eylemlere destek verdi.

İstanbul’un çeşitli noktalarında gerçekleşen eylemlerde bir diğer adres olan Kartal’da da “HAYIR kazandı” adıyla eylem gerçekleştirildi.

İstanbul Avcılar’da Birleşik Haziran Hareketi Avcılar Meclisi’nin çağrıcı olduğu eylemde “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Avcılar Marmara caddesindeki eyleme de katılım oranı yüksekti.

ANKARA

Ankara’da ODTÜ’lü öğrenciler “HAYIR daha bitmedi yeni başlıyor” slogan ile yürüyüş gerçekleştirdi. Öğrencilerin caddeye inişini polis TOMA ile engelledi. Öğrenciler polis barikatı karşısında basın açıklamalarını okudu.

Tuzluçayır

Ankara Tuzluçayır Mahallesi’nde halk meydanda toplanmaya başladı. Ankara Tuzluçayır’da halkın önünü polis kesti. Tuzluçayır halkı, “Katil polis mahalleden defol” sloganı attı.

Keçiören

Ankara Keçiören’de “hayır”ını sokakta sürdüren halk, basın açıklaması gerçekleştirdi, seçim sonuçlarını tanımadıklarını ilan etti. Eylem, “Her yer Hayır her yer direniş” sloganıyla sona erdi.

Batıkent

Batıkent’liler tencere tavaları ile sokakta ses çıkarma eylemi yapıyor. Ankara’nın Yenimahalle ilçesine bağlı Batıkentte halk referandumun oy sayım işleyişi ve sonucuna karşı eylem gerçekleştirdi. Batıkent halkı tarafından mahalle mahalle örgütlenen kitle Batıkent metro çıkışında buluştu. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı eyleme gezi parkı sürecinden kalan tencere tava eylemi eşlik etti. Batıkent halkı adına yapılan açıklamada: ‘Bu seçim ve YSK başlı başına taraflı ve güvenilmezdir. Seçim devam ederken verilen mühürsüz pusulaların kabulu kararı sadece etiğe değil tam anlamıyla anayasaya aykırıdır. Biz Batıkentliler olarak nasıl kampanya sürecinde kapı kapı dolaşıp hayırı örgütlediysek, bu andan itibaren de yine her kapıyı çalıp bu seçimin geçersiz olduğunu, biz yüzde ellinin yok sayılmaya çalışıldığını ve mücadelenin artarak devam edeceğini örgütleyeceğiz’ denildi.

Açıklama esnasında yapılan provokasyonlara taviz vermeyen kitle eylemin ardından daha sonra tekrar toplanmak üzere sloganlar eşliğinde dağıldı.

100. Yıl Mahallesi

‘Hayır’ oylarının önde olduğu 100. Yıl Mahallesi‘nde yurttaşlar tencere ve tavalarla gayrı meşru referandum sonuçlarını protesto etti.

Yüksel Caddesi

Yüksel Caddesi’nde ise AKA-DER üyeleri, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” dövizleri ile bir araya geldi.

Ankara Kızılay Yüksel caddesinde Kaldıraç’ın çağrısıyla #HayırDahaBitmedi denilerek eylem yapıldı..

Kuğulu Park

Ankara Kuğulu Park için de toplanma çağrısı yapılmıştı. Ancak kitle toplanmadan polis Meclis Kavşağı’nı kapattı. Ankara Kuğulu Park’ta eylem foruma dönüştü. Halk referandum sonuçlarına olan itirazlarını anlatıyor. Polis bekleyişini sürdürüyor.

İZMİR: 10 GÖZALTI

İzmir Bornova’da YSK’nin skandal kararı ve oylamadaki şaibeleri protesto edenlere polis müdahale etti. Müdahalede 10 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

SAMSUN

Samsun Türk İş kavşağında buluşan Samsunluları polis barikatı karşıladı. Polis barikatının karşısında yaptıkları basın açıklamasında referandum sonuçlarını ve YSK’yi protesto eden halk “hayır” demeye devam edeceklerini ilan etti.

ANTALYA

Antalya’da protestolara katılanlara polis müdahale etti. Müdahalede 13 kişi gözaltına alındı.

ESKİŞEHİR

Eskişehir Yenimahalle’de üniversiteliler ve mahallelinin tencere tavalı eylemine polis müdahalesi gerçekleşti. Müdahalede 10 kişi gözaltına alındı.

Önceki1 of 20
Klavyenizdeki ok tuşlarını ( ← → ) kullanınız

CEVAP VER