YSK’ya çağrı: Depondaki yedek oy pusulalarını hemen denetime aç, şaibeden kurtul.

Manipülasyonlarıyla, belgelenen usulsüzlükleri, en önemlisi mühürsüz kullanılan oylarıyla referandum bitti ama şaibe iddiaları hiç bitmeyecek, belki yıllarca tartışılacak.

Yaptığı açıklamalar kamuoyunu tatmin etmeyince YSK Başkanı Sadi Güven yeni açıklamalar yaptı. O YSK başkanı ise ben de müşahit idim, ona sorularım var. Eğer kabul ederse çıkan sonucu kabul edeceğim ve saygı duyacağım. Kabul etmiyorsa hileye de göz yumduğunu kabul ediyor demektir.

Önce YSK Başkanı’nın yaptığı açıklamayı okuyalım:

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, mühürsüz pusulaların kabul edilmesi tartışmalarına ilişkin bir açıklama daha yaptı. Güven, “Geçersiz olduğu ileri sürülen oy pusulaları ve zarfları YSK tarafından üretilen, sahte olmayan zarflardır” dedi.

Güven açıklamasının devamında, “Geçersiz ilan edilen oy pusulaları YSK tarafından kullanılan pusulalardır. Oy pusulaları sahte değil, şüphe yok. Biz bu kararı sandıklar açılmaya başladığında verdik. Kaç mühürsüz oy var bilmiyoruz” diye konuştu.

Ve gelelim tespitlerimize:

Referandum için kaç adet oy pusulası basıldı, yurtiçi, yurt dışı nereye kaç tane gönderildi ve ne kadarı YSK’nın deposunda ne kadarı il-ilçe seçim kurulu başkanlıklarında yedek olarak duruyordu belli mi, belli. Bunların kaydı olmak zorunda, eğer yoksa suç!

Örneğin benim müşahit olarak bulunduğum sandıkta 385 seçmen vardı, 410 oy pusulası ve zarf gelmişti. Hepsini hem CHP’liler hem AKP’liler 2 kere saydı. Sonra mühürlendi. 360 seçmen oy kullandı. Sayıma geçildiğinde önce oy kullanılmayan pusulalar sayıldı 50 tane yani tam çıktı, iple bağlandı YSK’ya teslim edilmek üzere mühürlendi. Sonra oylar sayıldı 360 çıktı onlar da iple bağlandı, çuvala kondu mühürlendi. Eğer tek bir eksik ya da fazla olsaydı yasa gereği tutanak tutularak belirtilecekti.

Bu referandum için kaç pusula basılmış resmi rakama ulaşamadım ancak 22 milyon olduğu yazılıyor ki bir önceki seçimde 19 milyon fazla pusula basıldığı resmen açıklanmış.

Her sandık kurulu ilçe seçim kuruluna, her ilçe seçim kurulu il seçim kuruluna il seçim kurulları da yüksek seçim kuruluna tutanak verdiğine göre eğer zayi-eksik-fazla oy pusulası varsa YSK’nın bunu tespit etmesi hiç zor değil. Verilen ve geri alınan pusula sayısına bakmak yeterli.

Ve gelelim zurnanın zırt dediği yere…

İl ilçe seçim kurullarına dağıtılmayıp yedekte tutulan kaç oy pusulası vardı, hangi il ve ilçede kaç taneydi, şimdi kaç tane duruyor.

Güven, açıklamasında, “Geçersiz olduğu ileri sürülen oy pusulaları ve zarfları YSK tarafından üretilen, sahte olmayan zarflardır” diyor.

Biz de aksini iddia etmiyoruz ki, sadece bir çağrıda bulunuyoruz. Depolarındaki yedek oy pusulalarını hemen partilerin oluşturacağı bir komisyonun denetimine aç, sayım yapılsın eksik var mı bulunsun, basitçe sağlama yapılsın, sen de rahatla biz de rahatlayalım. Şaibeden kurtul…

Var mısın?

Yoksa insanın aklına şu geliyor: Acaba birileri o yedek oy pusulalarını alıp tedavüle soktu mu?

Tayfun U. (Hayır’lı yurttaş)

CEVAP VER